Inspelning!

I fredags började jag morgonen hos William för en rolig intervju och inspelning om livet, entreprenörskap, mammarollen, mode & makeup och styrelsearbete!

Skratt blandat med allvar! Meddelar er när det är uppe och ni kan spana in det.

Just spelat padel, först imorse matchspel och nu med vänner. Så skoj!

Ikväll blir det fisktaco och Skagensnittar. Igår år vi löjromssnittar och Oxfilépasta. Känns underbart att vi ätit ut ur frysen och hållit oss till menyn – befriande att inte handla mat hela tiden och dessutom går mitt köpstopp fantastiskt bra. Inte en enda grej på en manad.

0
50

Vi rensar frysen, här är vad vi ska äta

Nu rensar vi frysen. Brukar säga att jag ska göra det men det blir aldrig så att jag löper hela linan ut och bara använder mig av det som finns i frysen. MEN nu jäklar. Ha ha 🙂

Det jag hittade i frysen och vilka rätter jag har lagat i veckan och vad jag ska laga är följade:

Måndag: Färdiga chicken nuggets med penne pasta

Tisdag: Tog en bit av Max dovhjort och lagade en viltgryta med ris

Onsdag: Lax toppat med teriyaki, ris, broccoli och edamamebönor

Torsdag: Kycklingtacos

Fredag: Oxfilepasta

Lördag: Fisktaco eller fisksoppa (hittade en stor påse med tärnade lax och torskbitar)

Söndag: Troligtvis någon bit av Max dovhjort, kanske mala ner och göra viltfärsbiffar.

0
66

Inlägget innehåller annonslänkar

Copy n paste: Pink

Den här bilden fladdrade förbi på min Instagram från svenska Teurn Studios och jag blev SÅ inspirerad och sugen på att kombinera rosa, grått och silverskor.

Sagt och gjort, shoped my closet – hittade mina gamla gamla Topshop skor, matchade med rosa lite skräddade byxor från H&M och en grå overshirt från And other stories.

Här kommer lite plagg som finns i butik nu om man vill göra en copy n paste:

Rosa byxor fån COS.   Jättefina rosa brallor från Lindex. Rosa ”läderbyxor” från ASOS.Rosa ankelkorta byxor också från ASOS.

Vill man hellre ha ett par gråa byxor är dessa fina. Utsvängda coola gråa byxor från & Other Stories.

Rosa cashmere tröja att matcha med de grå byxorna om man kör spegelvänt. Grå oversized kofta. Snygg mörkgrå tröja. Min älsklingströja (har den i lila och brunt) från Lindex här i grått. Grå cardigan från Lindex.

Silverskor från COS. Rosa skor från & Other stories Silver pumps från ASOS.’

Ha en fin onsdag!

0
49